Krevní tlak vzniká špatnou životosprávou, sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Jak to vlastně funguje? Tuk se usazuje i v žilách a tepnách, kde je méně prostoru pro průtok krve a tím vzniká vysoký krevní tlak. Trpí jím hlavně starší lidé, větší sklony k němu mají lidé s nadváhou, nebo lidé obézní. Nebezpečím vysokého tlaku je mrtvice, ztráta paměti a zvětšení levé srdeční komory, která je přehnaně zatížena. Opakem vysokého krevního tlaku je nízký, který se projevuje motáním hlavy a malátností. Co vede k vysokému tlaku, jaká je prevence a jak si tlak snížit?

sůl na dlani

Méně solte

Sůl je jedním z důvodu vysokého tlaku. Doporučené denní množství soli je v průměru dvacet gramů, ale průměr, kterého dosahuje většina populace je asi 15 gramů. Jen pro představu, obyčejné balení šunky obsahuje tři gramy soli a hranolky asi šest. Dokážete si tedy představit, jak jednoduché je toto množství překročit. Zkuste si tedy dodatečně jídlo nesolit, přidávejte jiné koření bez soli. Ze začátku Vám bude jídlo připadat bez chuti, ale po chvíli se Vaše chuťové buňky změní.

Přidejte na pohybu

Pohybem vydáte nějakou energii a udržíte si svoji váhu. Není potřeba trávit hodiny v posilovně, stačí, pokud vystoupíte každý den o zastávku dřív. Nebo pokud si dojdete na procházku. Najděte si pohyb, který Vás baví. Pokud budete 24 hodin denně sedět nebo ležet, není to dobré pro Vaše zdraví.

Vyřaďte smažená a příliš tučná jídla

Tento přebytečný tuk se usazuje v žílách. Smažená jídla také obsahují velké množství kalorií. Vyřaďte tučné červené maso a výrobky z nich. Nebo si vybírejte pouze libové maso, kde je vysoký podíl bílkovin a malý podíl tuku.

příprava masa

Zařaďte ovoce a zeleninu

Nejenom, že nebudete mít takový hlad, ale také dodáte tělu potřebné vitaminy, které Vám pomáhají bojovat proti všem nemocím. Navíc je v zde vysoké množství vlákniny, která pomáhá s trávením.

Snižte množství cukru

Cukr zvyšuje krevní tlak. K větší konzumaci cyklu mají spíše sklony ženy, jak ho nahradit se dozvíte .

Pokud máte vysoký krevní tlak, zkuste zvážit možná budoucí rizika nemoci a zkuste si pomoci sami.