Rubriky
Domov

Tiše našlapovat

Dříve tak populární pokrývka podlah, která chyběla v domácnostech jen výjimečně, je dnes spíše raritou. Rozhodně ve velkoplošném vydání. Tak ještě nějaký ten kobereček pod stůl v obývacím pokoji nebo před postel, aby nezábly v noci nohy, když jde člověk na záchod. Ale po celé podlaze ho najdeme už jen obvykle v dětském pokoji a ani tam to nebývá pravidlem.
knihy u pohovky.jpg
Koberec v bytě má své výhody a nevýhody.
·         Tlumí kroky a hluk
To platí hlavně v panelových domech, kde slyšíte sousedy ze všech stran. Ve zděných domech a domcích to dnes není ani potřeba. Můžete mít i dobře odhlučněnou podlahu, kde koberec již více nepomůže.
·         Zachycuje nečistoty
To je jeho velká a hlavní nevýhoda. Hlavně u koberců s vyšším vlasem se kolikrát divíme, co všechno z nich vyklepeme. Ani výkonný vysavač z nich nedokáže všechny drobty a zbytky vysát. Na druhou stranu je to i důvod, proč má neustále své místo v kancelářích a chodbách firem. Binec se v koberci ztratí víc než na podlaze a prostor působí útulněji a uklizeněji.
·         Zahřívá
V chladnějších měsících a studenějších místnostech je to jeho hlavní úkol. I když dnešní moderní podlahy jsou také poměrně teplé a lidé si raději položí podlahové topení, než by si pořizovali koberec. Je to jeden z důvodů, proč se stále ještě vyskytuje v dětských pokojím, protože děti tráví na podlaze při hře poměrně dost času.
cihlová stěna za gaučem.jpg
·         Musí se pravidelně čistit
Ať už polezete po kolenou vy nebo najatá firma, bude vás to stát peníze a energii a budete to muset dělat poměrně dost často, pokud chcete, aby koberec stále dobře vypadal. Některých skvrn se zbavíte jen stěží.
·         Je zdrojem alergenů
Hlavně alergie na roztoče jsou důvodem, proč koberce z českých domácností mizí.
·         Má dekorativní funkci
Jeho hlavní dnešní účel a tomu odpovídají i jeho rozměry a barevnost. Je doplňkem k nábytku, sedací soupravě nebo jen vyplňuje hluchý prostor.

Rubriky
Domov

Jak (ne)pěstovat dýně

Po loňském nečekaném úspěchu, kdy ze tří malých semínek a po urputném boji se slimáky mi vyrostlo asi 20 krásných a chutných dýní Hokkaido, jsem se rozhodla, že do toho jdu zase. Pečlivě uschovaná semínka dýní jsem na jaře vybalila z ubrousku jako svátost a rozhodla se, že si je tentokrát předpěstuji v květináčích doma. Zatímco sazeničky utěšeně rostly na okně, připravila jsem na zahradě ten nejlepší a nejkrásnější záhonek na výživném kompostu. Když vypadaly dýňové rostlinky dost životaschopně, zasadila jsem je s láskou do nachystaného záhonu a pečlivě zalévala.

Slimáci letos zapomněli, jak jim vloni u nás chutnalo, takže jsem měla o starost méně. Taky dobře. Rostlinky se měly díky slunečnému počasí a mému vydatnému kropení čile k světu a já se radovala, jak se mi na kompostu zazelenalo. Těšila jsem se na oranžové bambulky, které zůstanou po odpadnutí květů.

Proboha, nic takového jsem přece nesadila!
K mému údivu, se oranžové bambulky nekonaly. Na plazivých stoncích vyrůstaly roztodivné žlutozelené hrušky, a to ještě tak, že na každé rostlině jiné. Některé byly celé žluté, jiné žluté se zeleným baňatým „zadečkem“ a jedné rostlině dokonce na pravém konci rostly dýňovité hrušky a na levém krásné žluté cukety. No myslím, že i Ivan Vladimirovič Mičurin by měl ze mne radost. Bádáním na internetu jsem nezjistila téměř nic. Takovýto paskvil jsem nenašla na žádných pěstitelských stránkách a tak jsem čekala až do září, co z toho vlastně bude. Jediné cuketky jsem sklízela již průběžně a musím říct, že chutnaly skvěle! Šišaté hruškoidní dýně jsem otrhala do beden, urodilo se jich opravdu mnoho, ale Hokkaido žádné. Tak teď doma sedím, dumám a zkouším, jak vlastně chutnají a k čemu se dají použít. Uvařila jsem kompot, polévku, zapekla jsem se sýrem, vydusila a tak různě. Jíst se to dá, ale žádný zázrak přírody jsem zřejmě nezplodila.  No aspoň budeme mít s dětmi dostatek materiálu na dlabání Halloweenských strašidýlek.

Kde se stala chyba?
Když jsem ještě zapátrala na chytrých webových stránkách zkušených zahradníků, dozvěděla jsem se, že nikdy se nemají již sadit semínka, která vzešla z dýní a cuket již vypěstovaných doma. Proč? Protože pocházejí z rostlin, které jsou opyleny různými jinými druhy cuket a dýní a tak z takto vypěstovaných semínek rostou kříženci. Hmm, to jsem tedy opravdu nevěděla. Řádně poučena z letošního pěstitelského nezdaru si na příští jaro koupím rozhodně semínka nová originální a budu s určitostí sklízet to, co jsem doopravdy zasela.

Rubriky
Domov

6 druhů bylin, které musíte mít

Pěstování vlastních bylin má nejednu výhodu. Byliny jsou na pěstování nenáročné a postačí vám k tomu klidně i parapet v kuchyni. Tak budete mít vždy při ruce čerstvý zdroj vitaminů a bylinky váš interiér zpestří a krásně provoní. Váš jídelníček obohatí o nové chutě a navíc můžete mít bylinky v domácnosti po celý rok!

Semena bylin si můžete zakoupit v zahradnictví nebo marketech. Byliny nejlépe sázejte do hliněných květináčů a umístěte tak, aby měly dostatek světla. Zalévat je můžete klidně každý den, ale nepřelévat, aby neuhnily kořínky. Pokud se vašim rostlinám bude dařit, je dobré je přesazovat do větších truhlíků či květináčů. Druhů bylinek je spousta, takže jejich pěstování musíte přizpůsobit hlavně vaší chuti. Pojďme se podívat na šest nejzákladnějších bylin, které by neměly chybět v žádné kuchyni.

Bazalka
Bazalku známe z italské kuchyně. Výborně se hodí na těstoviny či do salátů. Také se dá použít na pesto spolu s kvalitním olivovým olejem. Bazalka podporuje trávení, působí proti stresu a má desinfekční účinky.

Majoránka
V české kuchyni je majoránka neodmyslitelnou součástí. A co teprve ta čerstvá! Co by to bylo za bramboračku nebo bramboráky bez majoránky? Můžete ji také nasušit a používat sušenou jako koření nebo pro přípravu čaje, který pomáhá při nachlazení.

Oregáno (Dobromysl)
Oregáno je velmi nenáročná bylina, která se vám může rozrůst do výšky až půl metru. Dá se použít jako koření zejména na pizzu, do salátů i do zeleninových směsí.

Petržel
Další typická bylinka pro českou kuchyni. Je výborná v polévkách, salátech a vůbec, petržel se hodí do každého jídla. Je velmi prospěšná na cévní systém.

Rozmarýn
Rozmarýn je silně aromatickou bylinou, která dodá vašemu jídlu skvělou chuť. Používá se na pečené brambory, maso – zejména ryby, těstoviny, omáčky apod. Výborný je také sušený, sami si z něj můžete namíchat směs provensálského koření.

Máta
Čerstvá máta udělá radost jak v létě, tak v zimě. Je výborným pomocníkem k dochucení ledové vody spolu s citronem a v zimních dnech je ideální pro přípravu čaje. 

Pokud vám některá z bylinek nevyhovuje, stále je tu nespočet možností, čím ji nahradit. Pokud máte dostatek místa u okna, můžete si například vypěstovat jednoletou řeřichu nebo koriandr, pažitku, jako alternativa máty se nabízí meduňka, šalvěj a další.

Rubriky
Domov

Levně a v souladu s přírodou

Ceny nemovitostí v posledním roce opět výrazně vzrostly, a pokud žijete ve větším městě, znamená pro vás pořízení menšího bytu investici v řádu několika milionů korun. Kdo z nás má několik milionů korun na svém bankovním účtu? Znamená to tedy, že si na pohodlné bydlení musíme vzít úvěr od banky a ten budeme splácet mnoho desítek let. Na trhu nejsou výjimkou ani hypoteční úvěry sjednané na třicet let. Umíte si představit, že jste po dobu třiceti let svázáni takovým závazkem? A že v případě, že se dostanete do nějakých obtížných životních situací, můžete o váš domov i snadno přijít? To není představa, s jakou byste chtěli žít svůj život.

teráska

Vaše představa je zcela odlišná. Chcete mít jistotu bydlení bez toho, že budete splácet úvěr mnoho let. Chcete bydlet moderně a s veškerým pohodlím, ale bez utracených několika milionů. Prohlédli jste si už, jak vypadají mobilní dřevostavby?

Okouzlí vás nejen jejich cena, ale především možnosti jejich vybavení. Vypadají perfektně a uvnitř domu naleznete vše, co požadujete k pohodlnému rodinnému životu. Za takový domek zaplatíte nesrovnatelně menší částku a třeba se nebudete muset zadlužit vůbec. Stávající bydlení v jedné místnosti s kuchyní vám přeci nemůže dlouhodobě vyhovovat. A co teprve ve chvíli, kdy se vaše rodina rozroste o další členy. Nechtěli byste raději bydlet někde v klidné části za městem, kde je jen krůček do přírody a kde budou mít vaše děti možnost hrát si na zahradě?

plánek

Můžete si kdykoliv přijít prohlédnout nabízené typy jednotlivých domků a přesvědčit se, že vám uvnitř nebude nic scházet a že vám poskytne mnohem větší pohodlí než byt na sídlišti. V nabídce je celá řada domů v různých provedeních a velikostech. Jistě i vy naleznete ten, kde bude vaše rodina spokojená a zanedlouho můžete pozvat přátele na kolaudační večírek.

Rubriky
Domov

Svůj majetek i zahradu si musíme chránit

Věděli jste, že mít samotnou zahradu, pozemek i domov, není všechno? Musíte si zajistit i soukromí, ochranu majetku a to správnou cestou. Potřebujete oplocení vašich zahrad, ale také správné vybavení, které je nutné pro ochranu, údržbu i například úklid. Podívejte se, co je potřeba mít, aby bylo všechno tak, jak vám to bude sedět na míru vkusu, fantazii i vašim přesným potřebám.

stará dřevěná chatrč
Ideální péče, jakou lehce najdeme

Pečovat o svoje domovy i zahrady jako takové, je velmi důležitým prvkem každého z nás. Máte ale všechny druhy potřebných pomocníků i vybavení, jaké je nutné mít pro úklid, údržbu a jinou pomoc? Bezpečí, ochranu majetku a soukromí, vám zajistí druhy oplocení, jakých je velmi mnoho variant. Co takhle si vybrat správné druhy oplocení pozemků i zahrad?
–          ploty kovové, betonové
–          ploty v kombinacích více konstrukcí
–          pletiva
–          drátěné ploty
–          ploty se sloupky
–          živé ploty
–          mnoho jiných druhů a typů
Který si tedy zvolíte Vy, aby byla vaše zahrada i druhy oplocení, vždy bezvadné, daly image vašemu bydlení a také splnily správnou funkci?

kovové oplocení
Rady, které pomohou i potěší

Každý z řady plotů, mají svoje pro a proti. Podle toho, o jaké druhy máte zájem, si správně musíte umět vybrat a to tak, aby vám vždy padly na míru vaší finanční situaci, délce, ale také jiným parametrům. Kdo dává přednost živým plotům, musí vědět, že nelze mít na zahradách zvířátka, která by mohla snadno utéct. Jde o spíše dekorace vašich pozemků. Podle druhů konstrukcí i materiálových složení, si ale smíme vždy dobře vybrat a to z řady nabídek, druhů i typů.