V době průmyslové revoluce se mnoho řemesel vytratilo, protože je nahradila strojová výroba. Pokrok prostě žádal větší výkony a vyšší rychlost. Postupem času se ale přišlo na to, že je přeci jen škoda, aby některá řemesla zanikla úplně. Na výsluní se proto vrátilo ruční tkaní tapisérií.

oberec

  • Techniky, které se k výrobě těchto uměleckých skvostů používají, doslova přežily staletí.
  • A právě proto dodávají těmto dílům nenapodobitelný pel, který oceňují jak znalci, tak i „pouzí“ milovníci krásy.

Pokud byste navštívili například Hollywood, Kanadu nebo Tasmánii, pak se v důležitých budovách dívejte kolem sebe. Třeba právě v tu chvíli budete hledět na gobelín, který přicestoval z české umělecké dílny.

Techniky, které nezanikly

Techniky, které se na tuto jemnou a precizní práci používají, jsou v podstatě tři.

  1. Ruční tkaní gobelínů pomocí středověké techniky útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech.
    • Tato technika umožňuje také takzvané melírování. Což je ruční tkaní barevným útkovým materiálem, který sestává z více barevných nití. Tím pádem se tímto způsobem docílí jemných přechodů v barevných odstínech. Výsledek vypadá jako obraz v technice pastelu.
  2. Ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou
    • se používá při práci podle výtvarných návrhů a designů. Koberce vznikají na horizontálních nebo vertikálních stavech. Samozřejmě, že se opět jedná o unikátní gobelín. Většinou tato díla vznikají přímo na zakázku.
  3. Ruční vázání koberců, u kterých se jedná o jednodušší designy
    • v tomto případě se využívají vertikální ruční stavy bez mechanického přírazu.
  4. tkaní

V profesionálních dílnách nevznikají jen díla zcela nová, ale dochází tu i restaurování a čistění starých památek, které přežily věky a bez této odborné pomoci by dříve či později vzaly za své.