Tenké betonové desky (panely) a průběžné či koncové sloupky s drážkami začaly před několika lety plnit obchody se stavebninami. Staví se z nich velmi variabilní oplocení, které má velmi dlouhou životnost, a po celou tu dobu nevyžaduje náročnou údržbu.

zeď a břečťan

Nepotřebuje vaši péči

Někteří z vás ještě možná pamatují dobu, kdy se nátěry oplocení stávaly běžným rodinným rituálem, do jehož dění byly vtaženy i děti. Týkalo se to dřevěných plotovek nebo pletiva z pozinkovaného drátu, který časem začal korodovat. I přesto, že se časem objevilo na trhu pletivo potažené plastem, hniloba dřeva a koroze kovu, např. u kovaných ocelových konstrukcí, je stále tím problematickým faktorem, který mnohé z nás odrazuje. Údržba takového plotu u parcely, dejme tomu o rozměrech 30 x 40 metrů, již představuje náročný zásah do rodinného rozpočtu a časového harmonogramu.

Právě to je jeden z důvodů, proč si lidé volí oplocení takové, které žádnou péči nevyžaduje, smyslem života totiž není „skákat kolem plotu s plechovkou barvy v ruce, smirkovým papírem a štětcem“. Betonové prefabrikované panely a sloupky v podstatě žádnou údržbu nepotřebují, jsou odolné vůči povětrnostním vlivům několik desítek let (odhadem zhruba 30 – 40 let). Není nutné je natírat ani penetrovat, podobně jako je tomu u mostních konstrukcí a skeletů moderních bloků budov.

rybník u Lanškrouna

Kombinace se dřevem

Toužíte-li přece jen po masivním dřevu, lze jej s betonovými panely vhodně skloubit do jednoho celku. Tím se sníží nároky na údržbu hlavně díky tomu, že spodní betonový sokl odchytí většinu vzlínající vlhkosti od země, stejně tak svislé zapuštěné betonové sloupky.

Vznikne zároveň esteticky zajímavé řešení, které je v mnoha případech zdokumentováno na Internetu, odkud můžete čerpat inspiraci i k vaší stavbě. Nejvíce se u betonových plotů Lanškroun Montazmpc osvědčily dřevěné latě pokládané vodorovně, v barvě výrazně kontrastní vůči betonu, např. světle hnědé či červeno hnědé v kombinaci s šedou nebo okrovou betonovou plochou.