Komunikace je základem každého vztahu, ať je přátelský, formální, nebo se jedná o vztah dvou partnerů/manželů. Bez komunikace prostě nebude fungovat žádný vztah. Dnes je klasická komunikace často nahrazována online komunikací za pomocí různých messengerů, online nástrojů či videohovorů. Je to ale pro vztah dobře, když spolu lidé komunikují přes technické nástroje online? Online komunikace má svá specifika, je totiž oproštěná od emocí, ty vyjadřují takzvané emotikony. Co udělá v komunikaci fakt, že protějšek nepřidá za větu smailíka?
květináč u pc
Komunikace, ať už online, nebo ta „reálná“ ústní je základem všech vztahů. Proč? Protože to je jeden ze způsobů, jak se spolu dorozumíváme. Bez komunikace vzniká ve vztazích spoustu nedorozumění, což je logické. Co všechno komunikace obsahuje? Hlavním obsahem sdělení totiž nejsou jenom slova, ale především barva hlasu, hlasitost, výraz tváře, mimika, haptika, postoj komunikujících a spoustu dalších věcí, které vnímáme během společenské interakce. A teď si vezměte, že spolu komunikujte pouze online, za pomocí techniky. Co všechno vám bude v této komunikaci chybět?  Nebudete vědět, jak se druhý člověk tváří, jak na vás reaguje, a po přečtení spousty vět nebudete vědět, jak to vlastně ten druhý myslí. Spousty vět jsou totiž vícevýznamové a právě nonverbální komunikace, nám prozradí, zda jde o sarkasmus či vtip.
hlavy ovcí
Online komunikace je velkým zabijákem všech vztahů, najednou totiž nemáme potřebu mluvit spolu osobně a zapojovat se denně do rozhovorů s přáteli. Proč? Protože tyto rozhovory nahrazuje právě neosobní online komunikace. Ta může být sice skvělým doplňkem pro komunikaci s přáteli, ale na druhou stranu by neměla plně nahrazovat tu klasickou, verbální a nonverbální komunikaci. Online komunikace je totiž hodně neosobní a vzájemně nás odcizuje. Místo zapnutí messengeru si jděte s kamarády sednout na kávu či pivo a popovídejte si osobně, nejen že si to užijete ale také si popovídáte se vším všudy.