Asi není třeba říkat, že bazén v horkém letním dni je jako dar z nebe. Díky němu se můžeme ochladit, a navíc plavání je pro naše tělo jen přínosné. Není tedy divu, že jej najdeme u naprosté většiny rodinných domů.

Ovšem bazén není jen koupání a zábava, ale také starost. Aby totiž voda vydržela průzračná po celou sezónu, je potřeba o ni pečovat. Těmi největšími problémy, kterým musíme čelit, jsou napadané nečistoty a řasy.

bazen8

S tím prvním si poměrně snadno poradí filtrační systém ve spojení s manuálním čištěním. Navíc je zde výhoda, že veškeré kusy jsou viditelné. Je tedy snadné se o ně postarat dříve, než se začnou rozkládat a působit problémy.

Mikroskopické nečistoty na druhou stranu jsou podstatně horší. Jelikož jsou, jak již název napovídá, pouhým okem neviditelné, nevíme o nich, dokud se nerozmnoží natolik, že budeme moci známky jejich přítomnosti spatřit pouhým okem. Jedná se například o změnu zabarvení vody. Avšak v tu dobu již často bývá pozdě. Jak s nimi tedy bojovat:

Pro odstranění řas z bazénu je důležitá prevence. Je nutné jim vytvořit takové prostředí, aby se nemohly množit. Protože nedejte se mýlit, určité množství řas budete mít ve vodě vždy. K tomu je ale třeba využití některých speciálních pomocníků.

bazen9

V tomto případě je dobré spolehnout se na chemické zbraně. Tou asi nejpoužívanější je chlór. Stačí tableta u hladiny, kde je řas kvůli fotosyntéze nejvíc, a je obvykle po problému. Samozřejmě chlór není úplně zdravý ani pro lidi, avšak v množství, které ve vodě je, by neměl mít žádné následky, snad s výjimkou lidí s velmi citlivou pokožkou.

Dále je to udržování pH v určité optimální hodnotě. Musíme si dávat pozor, aby nebylo moc nízké, ale ani příliš vysoké. To totiž není jen dobré pro řasy, ale špatné pro nás. Koneckonců, asi nikomu se nechce koupat se v kyselině.

Pokud se vám přeci jen namnoží, pak je dobré použít vločkovač. Ten způsobí, že se řasy shluknou do větších celků, které je možné vybrat klasickou síťkou.

Je toho tedy dost, co můžeme udělat. Proto neváhejme a pusťme se do boje. Věřte, že to za to stojí.