Je to věčné téma. Je lepší žít na vesnici stranou od ruchu města? Nebo je snad lepší žít ve městě blízko všeho dění?
Klady i zápory najdeme u obou životních stylů. Pro každého mají jinou váhu.
život ve městě
Shrňme si positiva a negativa života na vesnici versus života ve městě. Zaměřme se přitom na rodiny s malými dětmi.
Proč se usadit s dětmi na vesnici:
–          Trh nemovitostí je neúprosný. I tady platí, že poptávka stanovuje cenu. A poptávka po nemovitostech na venkově je většinou nižší než po nemovitostech ve městech. Někomu tedy nezbývá nic jiného než volit život na vesnici kvůli nižším pořizovacím nákladům stavby.
–          Důležitým faktorem je lidské zdraví. Lidí trpící alergiemi a astmatem budou chtít uchránit své děti a u realitek budou koukat po místech s čistším vzduchem. Což centrum měst nenabízí. 
–          Na venkově je k dispozici větší venkovní prostor. Zahrada je základem dětského světa. Málokteré dítě dnes oželí skluzavku nebo trampolínu.
–          Procházka s dětmi nemusí být stezkou odvahy, kdy číháte, kde se vyřítí auto. A pokud nějaký soused jezdí svižněji, víte v kolik jezdí z práce, a tak víte, kdy dávat bacha na bezpečí Vaší ratolesti.
–          Bezpečnější nejsou jenom cesty nýbrž obecně platí, že na venkově je nižší kriminalita.
život na venkově
Proč se zabydlet ve větší civilizaci:
–          Rodiče si většinou přejí, aby jejich děti byly obklopeny dalšími dětmi, se kterými budou trávit čas. Místo povídání si s dospělými. Město nabízí nepřeberné množství možností dětských setkání. Od dětských hřišť po nejrůznější dětská centra.
–          Domovy dětí a mládeže jsou zdrojem rozvoje dětských talentů. Nabídka kroužků je různorodá. Mažoretky, lukostřelba i včelařství.
–          Hustší síť školek i škol otevírá dveře výběru vzdělání od dětských let.
 
Každý najde svou životní cestu podle sebe. Často vybíráme podle stylu, na který jsme zvyklí z dětství. Kdo vyrůstal na dědině, rád stranou zůstává i v budoucnu se svou rodinou. Naopak kdo byl vždy obklopen tramvajemi a dostupnými obchody, nepřechází většinou do míst, kde se stává závislým na vlastnění automobilu.