Kam ji umístit – ideální postup je ten, kdy nejprve zvážíte, kde bude stát, a to ještě před jejím pořízením. Můžete pak vybírat z jednotlivých typů ten nejvhodnější, který bude odpovídat jak rozměrově, tak i esteticky. Pamatujte však na vhodné životní podmínky, králíčkům vadí přímé sluneční paprsky, ale vyžadují dostatek denního světla. Častou chybou je zastrčení králíkárny do kouta zahrady, který je temný a především vlhký. Zvířata pak zbytečně trpí zdravotními obtížemi. Stejně tak dbáme na ochranu před větrem a průvanem. Příbytek by rovněž neměl stát přímo na zemi, mohlo by dojít k útoku nějaké šelmy a nebezpečným potyčkám a zraněním, nejčastěji od obratných volně se pohybujících koček.
Králík je zvíře, které může být umístěno v kotci po celý rok. Pro tato případy však musíme zajistit dostatečnou izolaci, která stěny, strop i podlážku zateplí a chrání zvířata před silnými mrazy. Chystáte-li se ponechat králíky venku celoročně, vybírejte z odolných druhů, např. britského strakáče, belgického zajíce a velmi často vídaného bílého hototského králíka.
Bezpečnost především
Trh nabízí několik typů hotových výrobků králičích příbytků, některé z nich se spíše podobají nevzhledným plastovým boxům, ale většina výrobců dbá na osvědčené tradiční postupy a zhotovuje králíkárny z masivního dřeva. Ideální jsou výrobky s podstavcem, čím výše od země, tím lépe. Při jejich výběru byste měli dbát na kvalitu materiálu a především na nátěr, který nesmí být toxický vzhledem k tomu, že králíci rádi dřevěné části králíkáren okusují.
Rozměry – pamatujte na minimální rozměry příbytku, aby se zvířata necítila příliš stísněná. Minimální výška by měla být taková, aby se králík dokázal postavit na zadní nohy. Šířka by měla odpovídat zhruba jeho třem až čtyřem délkám, aby se mohl alespoň omezeně uvnitř pohybovat. Značné omezení pohybu totiž vede ke zdravotním problémům.