Ať už nabízí jakýkoliv zaměstnavatel jakoukoliv práci, určitě nesmí nabízet jenom takovou práci. K té totiž musí přihodit i informaci o platu, který s touto činností souvisí, a musí se na tomto faktu nalézt shoda mezi zaměstnavatelem a někým, kdo by onu práci odváděl. Zadarmo přece ani kuře nehrabe, a člověk je v tomto ohledu oné drůbeži náramně podobný.

Není na tom vlastně vůbec nic divného. Prací se přece vytvářejí určité hodnoty, a když někdo poskytne sebou samým vytvořené hodnoty ostatním, má právo očekávat, že dostane peníze, za které si bude moci naopak pořídit od ostatních to, co chce nebo potřebuje.

sto zlotých

A tak se u každé profese a u každého pracovního poměru dohaduje mimo jiné i otázka financí. A uchazeč o tuto práci se tu běžně dozví hrubou mzdu, jež mu bude za plnění toho, co je dohodnuto, poskytována.

Jenže ouha! Taková hrubá mzda není částka, kterou zaměstnanci dostávají. Je to ona suma, kterou jim je ochoten poskytnout zaměstnavatel. A jakmile zaměstnavatel tyto finanční prostředky uvolní, vrhne se na ně stát spolu se zdravotní pojišťovnou a vezme si své. Tedy daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Což se u nás musí odvádět. A teprve to, co pak zbude, je čistá mzda, kterou zaměstnanec za svoji práci dostane.

polské peníze

A jak si zjistit, kolik taková čistá mzda bude obnášet, když zná člověk jen tu mzdu hrubou? Není to vlastně nic složitého. Stačí třeba najít na internetu kalkulačku, která to umí, a zadat do ní pár relevantních údajů. A každý už za pár okamžiků může vědět, kolik jeho hrubá mzda bude znamenat čistého. A může tak nabídku práce spokojeně přijmout nebo ji naopak odmítnout. To podle výše odměny a zaměstnancových životních nákladů.

Někdo z nás si prostě vystačí i s málem, někdo ale potřebuje víc. A proto přijde i taková kalkulačka, jež nám mzdu přepočítá, skutečně vhod.